Race results for 2011

(hint: click on the paddler number to see their profile and results)

P

No1

Name 1

Clb

Prv

No2

Name 2

Clb

Prv

Time

K P

Sx

Ag

Gd

1 9678 Shaun Griffin MID KZ 8098 Cam Schoeman NAT KZ 02:56:19 K2 1 M1 1 A1
2 8476 Lance Kime US WP 7505 Kwanda Mhlophe LEM KZ 03:01:58 K2 2 M2 (U23)1 A2
3 1279 Brandon Van Der Walt UKN KZ 8851 Ken Holden UMZ KZ 03:06:46 K2 3 M3 2 A3
4 8405 Warren Valentine KIN KZ 7736 Scott Maynard NAT KZ 03:09:52 K2 4 M4 3 B1
5 6960 Grant Woollaston KIN KZ 8272 Daryl Bartho KIN KZ 03:12:03 K2 5 M5 4 A4
6 9920 Mark Mulder KIN KZ 742 Donald Borthwick KSK KZ 03:14:07 K2 6 M6 5 B2
7 6256 Wayne Wilson KIN KZ 6737 Gary Clarke KIN KZ 03:15:45 K2 7 M7 (V)1 A5
8 8004 Len Jenkins Jnr NAT KZ 8699 Mark Lynn NAT KZ 03:17:51 K2 8 M8 6 B3
9 5771 Adrian Bam US WP 898 Matthew Elliott KIN KZ 03:22:08 K2 9 M9 (U23)2 B4
10 8751 Abby Adie NAT KZ 9870 Alex Adie RHO EC 03:22:13 K2 10 F1 (U23)3 B5
11 3331 Gerhard Steyn LOW GA 03:26:32 K1 1 M10 (M)1 B6
12 1253 John Barrow DAB GA 1274 Kevin Middleton DAB GA 03:27:21 K2 11 M11 (SM)1 B7
13 9680 Benjamin Bradford UCT WP 7092 Matthew Dean MIC KZ 03:27:30 K2 12 M12 (U23)4 C1
14 2732 Malcolm Stothard DAB GA 2993 Rory Attridge DAB GA 03:27:33 K2 13 M13 (SM)2 A6
15 2299 Luke Symons DAB GA 1732 Jonathan Niemann FLO GA 03:30:58 K2 14 M14 7 A7
16 6386 Matthew Bouman DRA KZ 6387 Keren Worlock DRA KZ 03:33:37 K2 15 X1 8 B8
17 7760 Debbie Germiquet UMZ KZ 8297 Carmen Blakeney KIN KZ 03:34:25 K2 16 F2 9 B9
18 2282 Jarryd Breeds ERK GA 2744 Vallon Kupferberg ERK GA 03:37:15 K2 17 M15 10 A8
19 1335 Bryan Slater DAB GA 1061 Meyer Steyn DAB GA 03:37:59 K2 18 M16 (SM)3 B10
20 9633 Mark Perrow CAN KZ 2928 Rod Penaluna DAB GA 03:38:37 K2 19 M17 (SM)4 C2
21 7679 Rick Whitton UMZ KZ 03:39:28 K1 2 M18 (M)2 B11
22 6746 Ken Collins KIN KZ 6398 Jenna Venter KIN KZ 03:40:14 K2 20 X2 11 B12
23 5105 Neil Bailey PEN WP 5053 Mark Torrington PEN WP 03:43:20 K2 21 M19 (SM)5 B13
24 3342 Wihan Venter LOW GA 03:43:50 K1 3 M20 (V)2 B14
25 6404 Lance Bartlett FEZ KZ 6405 Haydn Bartlett FEZ KZ 03:45:45 K2 22 M21 12 B15
26 4082 David Chaplin KIN KZ 6697 Jeremy Chaplin KIN KZ 03:46:09 K2 23 M22 13 B16
27 5888 Mark Preen PEN WP 5446 Paul Moxley PEN WP 03:46:14 K2 24 M23 (M)3 C3
28 2737 Douglas Jewson DAB GA 03:48:15 K1 4 M24 (SV)1 B17
29 1181 Anthony Bown DAB GA 03:48:19 K1 5 M25 (SV)2 B18
30 6729 Peter Duncan STE KZ 5697 Brent Dickson ESH KZ 03:48:59 K2 25 M26 14 C4
31 5899 Alistair Roberts PEN WP 03:50:07 K1 6 M27 (SM)6 B19
32 2906 Peter Geach DAB GA 2435 Janet Bartlet DAB GA 03:50:21 K2 26 X3 (V)3 C5
33 9850 Brittany Petersen EPW KZ 03:50:50 K1 7 F3 (U18)1 B20
34 9474 Daren Jevon UKN KZ 03:52:01 K1 8 M28 (U23)5 B21
35 6740 Brem Peters JCC GA 2561 Warren Ziervogel JCC GA 03:52:18 K2 27 M29 (SV)3 B22
36 2367 Gerhard Moolman DAB GA 03:52:23 K1 9 M30 (V)4 B23
37 1289 Wynand Rossouw OUT EC 03:54:06 K1 10 M31 (SM)7 B24
38 6648 Robin Davey KIN KZ 03:56:42 K1 11 M32 (SGM)1 C6
39 2929 Mark Shuter DAB GA 03:57:15 K1 12 M33 (SM)8 B25
40 1649 Wayne Downing DAB GA 03:57:39 K1 13 M34 (V)5 B26
41 7166 Roy Tremearne NAT KZ 03:58:11 K1 14 M35 (SGM)2 C7
42 6885 Guy Haines KIN KZ 03:59:17 K1 15 M36 (GM)1 C8
43 1943 Stanley Warren JCC GA 1934 John Devonport JCC GA 04:00:13 K2 28 M37 (SGM)3 D1
44 1364 William Hardie DAB GA 5283 Andrew Hardie PEN WP 04:02:15 K2 29 M38 (V)6 B27
45 2098 Anthony Phelp JCC GA 1939 Andre Van Der Merwe JCC GA 04:04:02 K2 30 M39 (SGM)4 C9
46 5813 George Hall PRL WP 5654 Mick Joyce DAB GA 04:04:18 K2 31 M40 (SM)9 C10
47 3290 Jaco Van Der Westhuizen PRE GA 3308 Gerrie Moolman PRE GA 04:04:46 K2 32 M41 (V)7 C11
48 1744 Gareth Gee FLO GA 2136 Lizelle Gee FLO GA 04:04:57 K2 33 X4 15 C12
49 1611 Dave White VIC GA 1549 Bernard Kloss VIC GA 04:05:05 K2 34 M42 (SV)4 C13
50 7592 Jeff Cawood UMZ KZ 7667 Brian Watts UMZ KZ 04:05:18 K2 35 M43 (V)8 B28
51 2290 Dekker Erasmus FLO GA 04:05:22 K1 16 M44 (SV)5 B29
52 6050 Alaistair Urquhart UMZ KZ 04:05:32 K1 17 M45 (SV)6 D2
53 4062 Tarryn Goble RHO EC 7670 David Goble RHO EC 04:05:38 K2 36 X5 16 C14
54 1341 Nicolaas Roodt DAB GA 2193 Grant Ramsden DAB GA 04:07:50 K2 37 M46 (V)9 A9
55 1234 Giles Walkey DAB GA 1442 Russell Fraser DAB GA 04:08:25 K2 38 M47 (SM)10 C15
56 1507 Mattias Suter PEN WP 2483 Andre Sturmer DAB GA 04:08:42 K2 39 M48 (SV)7 C16
57 3442 Hylton Cruse LOW GA 04:08:57 K1 18 M49 (SV)8 C17
58 5272 Peter King BLU EC 4112 Wojtek Orzechowski PLE EC 04:08:57 K2 40 M50 (SM)11 B30
59 7110 George Purbrick RHO EC 9696 Julian Atkinson MIC KZ 04:09:32 K2 41 M51 (U23)6 B31
60 2081 Malcolm Percival VIC GA 04:11:05 K1 19 M52 (SV)9 C18
61 7392 Derrick Knoesen UMZ KZ 9669 Arge Nienhuser KIN KZ 04:13:29 K2 42 M53 (V)10 C19
62 1621 Gustav Smook LOW GA 04:15:08 K1 20 M54 (V)11 B32
63 8588 Uwe Schmidthaus VIC GA 04:15:33 K1 21 M55 (V)12 C20
64 8702 Marcel Gerhard AMA KZ 8701 Gary O Connor AMA KZ 04:15:55 K2 43 M56 (V)13 B33
65 3343 Eric Dixon LOW GA 04:19:16 K1 22 M57 (V)14 B34
66 1795 Andrew Hall DAB GA 7911 Paul Hatfield NAT KZ 04:20:24 K2 44 M58 (SV)10 B35
67 2135 Ryan Sokolich VIC GA 1989 Neil Jackson VIC GA 04:20:30 K2 45 M59 17 B36
68 6765 Barry Theunissen KIN KZ 04:21:02 K1 23 M60 (M)4 D3
69 7804 Mark Smuts UMZ KZ 446 Giles Calenborne MSL KZ 04:21:20 K2 46 M61 (SV)11 D4
70 8030 Michael Hay US WP 8901 Stuart Maclaren CTY WP 04:23:01 K2 47 M62 (U23)7 A10
71 1616 Paul Hay LOW GA 1630 Grant Morshead ERK GA 04:23:05 K2 48 M63 (SM)12 B37
72 6718 Geoff Caruth CRU KZ 9149 Andrew Gillespie CRU KZ 04:24:43 K2 49 M64 (SM)13 B38
73 2690 Roy Pepper VIC GA 2774 Brian Hunter VIC GA 04:29:05 K2 50 M65 (SM)14 C21
74 9854 Clive Goble UMZ KZ 9379 Megan Goble UMZ KZ 04:29:16 K2 51 X6 18 D5
75 1092 Michael Adams LOW GA 2680 Jonathan Adams LOW GA 04:29:55 K2 52 M66 19 E1
76 2044 Claude Nish DAB GA 1577 John Cunningham DAB GA 04:31:32 K2 53 M67 (SV)12 C22
77 2999 Antje Manfroni DAB GA 1741 Anna Clifford Arwidi DAB GA 04:34:07 K2 54 F4 (V)15 B39
78 1984 Bradley Benham JCC GA 1963 Lionel Benham JCC GA 04:39:38 K2 55 M68 (V)16 C23
79 3251 Wayne Coetzee WAT GA 04:40:07 K1 24 M69 (V)17 E2
80 2695 Bill Sears LOW GA 2617 Gareth Sears ERK GA 04:42:48 K2 56 M70 20 C24
81 7571 Russell Solomon UMZ KZ 7700 Alan France UMZ KZ 04:43:04 K2 57 M71 (M)5 C25
82 1527 Raymond Pratt ERK GA 04:43:46 K1 25 M72 (GM)2 C26
83 1413 Luke Doig DAB GA 04:43:59 K1 26 M73 (M)6 B40
84 8373 Richard Austin ZUL KZ 04:44:10 K1 27 M74 (M)7 C27
85 5241 Mike Elliott MIL WP 04:44:36 K1 28 M75 (SM)15 C28
86 5992 Ben Webbstock DAB GA 2264 Daniel Mclachlan ACD GA 04:44:50 K2 58 M76 21 C29
87 8118 John Fleetwood ZUL KZ 04:50:18 K1 29 M77 22 C30
88 7329 Diana Rietz UKN KZ 9021 Patricia Stannard FEZ KZ 04:53:33 K2 59 F5 (SV)13 C31
89 6058 Tim Platt FEZ KZ 6000 Hugh Cocksedge NAT KZ 04:54:52 K2 60 M78 (M)8 C32
90 8908 Iain Rennie UKN KZ 04:55:15 K1 30 M79 (U23)8 E3
91 8415 Patrick O Sullivan UMV KZ 04:57:49 K1 31 M80 (SM)16 E4
92 6672 Mike Borland KIN KZ 9734 Mark Kelly DUC KZ 04:58:56 K2 61 M81 (SGM)5 B41
93 8202 Richard Saunt KIN KZ 6748 Grant Walker DUC KZ 05:00:24 K2 62 M82 (M)9 C33
94 6897 David Gorven UMZ KZ 9883 Kevan Rocher UMZ KZ 05:01:02 K2 63 M83 (M)10 C34
95 7382 Lawrence Blackbeard UMZ KZ 7688 Wayne Lambson UMZ KZ 05:01:03 K2 64 M84 (SM)17 C35
96 9745 James Potgieter UMF KZ 05:01:40 K1 32 M85 (U16)1 D6
97 3130 Reuhl Lombard OLI GA 3162 Jireh Lombard TUK GA 05:11:12 K2 65 X7 23 D7
98 3401 Andre Van Der Merwe LOW GA 05:11:25 K1 33 M86 (SM)18 C36
99 2683 Wayne Saunders VIC GA 2877 Dorian Pretorius VIC GA 05:14:29 K2 66 M87 (SV)14 B42
100 5706 Stuart Hayward DAB GA 05:17:08 K1 34 M88 24 D8
101 2589 Wayne Van Nikkelen Kuyper FLO GA 05:17:16 K1 35 M89 (V)18 B43
102 6026 Cavin English ALE KZ 05:20:15 K1 36 M90 (U23)9 C37
103 7233 Ewald Thole UKN KZ 05:20:37 K1 37 M91 (U23)10 D9
104 7792 Kevin Trodd UMZ KZ 7561 Eduard Coetzee UMZ KZ 05:31:07 K2 67 M92 (V)19 D10
105 7723 Justin Chadwick UMZ KZ 7323 John Edmonds KIN KZ 05:32:18 K2 68 M93 (M)11 B44
106 6244 Tony Botes CRU KZ 9213 Jenni Manning UMZ KZ 05:32:41 K2 69 X8 (M)12 C38
107 2005 Mark Garden DAB GA 1515 Mark Feather DAB GA 05:36:13 K2 70 M94 25 A11
108 7192 Owen Hemingway NAT KZ 8868 Yann Leclezio NAT KZ 05:38:06 K2 71 M95 (SM)19 B45
109 7790 Adrian Lindsay UMZ KZ 9375 Lorna Holmes UMZ KZ 05:39:08 K2 72 X9 (M)13 D11
110 9511 Marc Germiquet UMZ KZ 7039 Jaysen Golding KIN KZ 05:43:17 K2 73 M96 (SV)15 A12
111 6252 Stephen Evans KIN KZ 8761 Bruce Jackson MSL KZ 05:47:18 K2 74 M97 (M)14 B46
112 7070 Dave Tattam DUC KZ 05:49:04 K1 38 M98 (SM)20 E5
113 2933 Clive Evans DAB GA 05:49:08 K1 39 M99 (SM)21 E6
114 5401 Louis Olivier MIL WP 5685 Robyn Henderson MIL WP 05:54:15 K2 75 X10 (V)20 C39
115 951 Pierre Jevon CRU KZ 06:01:44 K1 40 M100 (SGM)6 D12
116 9712 Richard Butcher NAT KZ 06:01:55 K1 41 M101 (V)21 D13
117 1599 Mike Howard JCC GA 06:01:58 K1 42 M102 (GGM)1 C40
118 2055 Johann Rademeyer LOW GA 06:01:58 K1 43 M103 26 E7
119 1992 Michael Stafford JCC GA 1961 Joseph Freedman JCC GA 06:02:56 K2 76 M104 (M)15 D14
120 7863 Dave Sharpe BUS KZ 06:04:57 K1 44 M105 (V)22 C41
121 7366 Graham Griffin NAT KZ 06:05:00 K1 45 M106 (V)23 D15
122 6429 Brian Johnson BUS KZ 06:05:04 K1 46 M107 (V)24 E8
123 7151 Gordon Odell BUS KZ 06:05:07 K1 47 M108 (V)25 E9
124 8644 Clint Lawson NAT KZ 06:05:08 K1 48 M109 (V)26 C42
125 2503 Soois Scheepers SAS GA 06:05:11 K1 49 M110 (SM)22 D16
126 3214 Daniel Kruger CEN GA 06:10:09 K1 50 M111 (SV)16 C43
127 6503 Pooch Ovenstone FEZ KZ 9013 Connel Adey NGW KZ 06:10:56 K2 77 M112 (V)27 B47
128 1550 Rodney Carpenter ERK GA 06:22:15 K1 51 M113 (SGM)7 D17
129 7642 Jan De Neef UMZ KZ 674 Nils Bunge UMZ KZ 06:23:08 K2 78 M114 27 D18
130 7138 Colin Everson NAT KZ 8463 Andrew Blackmore NAT KZ 06:33:15 K2 79 M115 (SM)23 D19
131 1348 Mohammed Patel DAB GA 06:39:53 K1 52 M116 28 C44
132 60838 Leon Peters TEMP TM 06:55:17 K1 53 M117 (U23)11 E10
133 6949 Jon Ivins DUC KZ 8779 Dave Batchelor DUC KZ 07:03:10 K2 80 M118 (V)28 C45
134 2314 Wynand Singels ERK GA 2313 Jan Louis Du Toit ERK GA 07:17:17 K2 81 M119 29 C46
135 8209 Louisa Van Staden KIN KZ 8636 Joe Boy DUC KZ 07:25:55 K2 82 X11 (SM)24 B48
136 8040 Scott Haworth UKN KZ 8041 Troy Haworth MAR KZ 07:26:38 K2 83 M120 (U23)12 B49
137 9429 Chris Haworth UMZ KZ 9257 David Birkett NGW KZ 07:26:43 K2 84 M121 (M)16 D20
138 1971 Franz Fischer JCC GA 2015 Deryck Armour JCC GA 07:40:37 K2 85 M122 (GM)3 C47
139 9881 Gordon Hart UMZ KZ 6673 Jeremy Ferrow KIN KZ 07:59:26 K2 86 M123 (SV)17 C48
140 6591 Brian Lewis UMZ KZ 6047 Wesley Volek UMZ KZ 08:06:28 K2 87 M124 30 D21
141 8493 Adrian Chaning-pearce UMV KZ 08:15:05 K1 54 M125 (V)29 D22
142 7644 Rob Hill UMZ KZ 08:29:07 K1 55 M126 (M)17 E11
143 7794 Jonathon Harley ALE KZ 08:29:07 K1 56 M127 (V)30 D23
144 9453 Nick Sacco KIN KZ 08:29:07 K1 57 M128 (SV)18 E12
145 6206 Garth Jones CAN KZ 08:29:07 K1 58 M129 (V)31 D24
146 9611 Graeme Johnston PYC KZ 08:29:09 K1 59 M130 (SM)25 D25

We need sponsors!

Due to the few years dry spell we have had to start with a clean slate, please get in touch if you would like to discuss sponsorship opportunities

Nils : or 0827358461