Race results for 2013

(hint: click on the paddler number to see their profile and results)

P

No1

Name 1

Clb

Prv

No2

Name 2

Clb

Prv

Time

K P

Sx

Ag

Gd

1 9678 Shaun Griffin NAT KZ 9061 Andy Birkett NAT KZ 03:01:06 K2 1 M1 1 A1
2 8098 Cam Schoeman NAT KZ 60918 Jakub Adam INT IN 03:02:17 K2 2 M2 2 A2
3 7858 Don Wewege UKN KZ 9321 Kevin Musgrave NAT KZ 03:08:41 K2 3 M3 3 A3
4 1020 Jacques Theron DAB GA 03:12:24 K1 1 M4 (SV)1 A4
5 1075 Gavin Shuter UKN KZ 9337 Andrew Adie US WP 03:13:12 K2 4 M5 (U23)1 A5
6 8129 Lee Furby ZUL KZ 9920 Mark Mulder KIN KZ 03:14:28 K2 5 M6 4 A6
7 70643 Josh Kippin INT IN 03:18:51 K1 2 M7 (U23)2 A7
8 6620 Mark Essery KIN KZ 7879 Dirk Van Den Berg MSL KZ 03:21:28 K2 6 M8 5 B1
9 8751 Abby Adie NAT KZ 89995 Anna Adamova INT IN 03:25:17 K2 7 F1 6 A8
10 1621 Gustav Smook LOW GA 03:29:03 K1 3 M9 (SM)1 A9
11 1795 Andrew Hall DAB GA 7911 Paul Hatfield NAT KZ 03:29:35 K2 8 M10 (V)1 B2
12 3331 Gerhard Steyn LOW GA 03:35:19 K1 4 M11 (SGM)1 B3
13 7760 Debbie Germiquet UMZ KZ 8297 Carmen Donald UMZ KZ 03:36:23 K2 9 F2 7 A10
14 1120 Jim Davies DAB GA 1422 Lloyde Hanson DAB GA 03:37:15 K2 10 M12 (M)1 B4
15 1553 Clinton Fox ERK GA 1522 Clint Munro ERK GA 03:39:12 K2 11 M13 (SV)2 B5
16 1253 John Barrow DAB GA 1274 Kevin Middleton DAB GA 03:40:39 K2 12 M14 (SM)2 B6
17 2697 Rudi Halbich LOW GA 03:43:38 K1 5 M15 8 B7
18 70167 Robert Winter ROR KZ 6836 Murray Van Wyk ROR KZ 03:43:42 K2 13 M16 (U23)3 C1
19 9939 Hilary Bruss NAT KZ 03:44:23 K1 6 F3 9 B8
20 1335 Bryan Slater DAB GA 1061 Meyer Steyn DAB GA 03:44:37 K2 14 M17 (M)2 B9
21 2732 Malcolm Stothard DAB GA 2744 Vallon Kupferberg ERK GA 03:45:04 K2 15 M18 (SM)3 B10
22 1458 Lance Wyly DUC KZ 03:48:25 K1 7 M19 (SM)4 D1
23 9058 Ralph Whiting UMZ KZ 6885 Guy Haines UMZ KZ 03:50:15 K2 16 M20 (SGM)2 B11
24 6766 Stephen Baverstock KIN KZ 8851 Ken Holden UMZ KZ 03:50:29 K2 17 M21 (SV)3 C2
25 3342 Wihan Venter LOW GA 03:55:39 K1 8 M22 (V)2 B12
26 7427 Stuart Roberts UMZ KZ 03:56:02 K1 9 M23 (SM)5 B13
27 2044 Claude Nish DAB GA 1577 John Cunningham DAB GA 03:57:53 K2 18 M24 (V)3 C3
28 2036 Daryn Koertzen CRO GA 03:58:10 K1 10 M25 10 B14
29 7192 Owen Hemingway NAT KZ 04:00:43 K1 11 M26 (M)3 B15
30 9457 Trevor Maher CRU KZ 04:02:51 K1 12 M27 (SM)6 D2
31 7763 Murray Mackenzie DUC KZ 6695 Mike Frizelle KIN KZ 04:03:21 K2 19 M28 (SGM)3 C4
32 1132 Anthony Mundy-castle DAB GA 6130 Craig Lyall DAB GA 04:04:24 K2 20 M29 11 B16
33 7664 Rob Ostler UMZ KZ 7717 Kevin Davidson UMZ KZ 04:05:55 K2 21 M30 (SGM)4 B17
34 1341 Nicolaas Roodt DAB GA 2193 Grant Ramsden DAB GA 04:06:21 K2 22 M31 (V)4 C5
35 2929 Mark Shuter DAB GA 10336 Jason Brown DAB GA 04:07:01 K2 23 M32 (SV)4 B18
36 1616 Paul Hay LOW GA 1630 Grant Morshead ERK GA 04:08:18 K2 24 M33 (M)4 D3
37 1430 Llewellyn Walters DAB GA 2084 Russell Blane DAB GA 04:09:59 K2 25 M34 (SM)7 B19
38 1364 William Hardie DAB GA 5654 Mick Joyce DAB GA 04:10:35 K2 26 M35 (SM)8 C6
39 4497 Pieter Marais FIS EC 4498 Herman Marais FIS EC 04:11:04 K2 27 M36 12 C7
40 2906 Peter Geach DAB GA 2435 Janet Bartlet DAB GA 04:11:06 K2 28 X1 (V)5 D4
41 6648 Rob Davey KIN KZ 04:12:07 K1 13 M37 (SGM)5 C8
42 2999 Antje Manfroni DAB GA 1741 Anna Clifford Arwidi DAB GA 04:12:24 K2 29 F4 (V)6 B20
43 6050 Alistair Urquhart UMZ KZ 04:12:56 K1 14 M38 (SV)5 C9
44 8464 Rex Pennefather ESH KZ 04:12:59 K1 15 M39 (SV)6 D5
45 2081 Malcolm Percival VIC GA 04:13:52 K1 16 M40 (V)7 C10
46 3343 Eric Dixon LOW GA 04:16:44 K1 17 M41 (SM)9 B21
47 6748 Grant Walker DUC KZ 8202 Richard Saunt DUC KZ 04:16:58 K2 30 M42 (M)5 C11
48 2098 Anthony Phelp JCC GA 2932 Mark Hall JCC GA 04:17:16 K2 31 M43 (SGM)6 C12
49 1929 Patrick Reeves DAB GA 04:19:07 K1 18 M44 (V)8 D6
50 9800 Tyron Maher UCT WP 50269 Dorian Van Raalte UCT WP 04:21:44 K2 32 M45 (U23)4 C13
51 7061 Malcolm Pitt CRU KZ 04:23:34 K1 19 M46 (SV)7 B22
52 1852 Charles Datt CRO GA 04:23:48 K1 20 M47 (M)6 D7
53 6673 Jeremy Ferrow UMZ KZ 8079 Kyle Solms EST KZ 04:24:07 K2 33 M48 (SV)8 D8
54 4796 Brett Caudwell BLU EC 04:27:47 K1 21 M49 (V)9 C14
55 2128 Phil Botha CEN GA 1544 Christine Human CEN GA 04:28:22 K2 34 X2 (SV)9 D9
56 2290 Dekker Erasmus FLO GA 10169 Monique Steven FLO GA 04:28:34 K2 35 X3 13 C15
57 1092 Michael Adams LOW GA 2901 Clive Brown LOW GA 04:31:23 K2 36 M50 (SM)10 D10
58 70645 James Morfitt INT IN 04:32:15 K1 22 M51 14 C16
59 40081 Natasha Bulbring RHO EC 04:34:25 K1 23 F5 15 D11
60 8588 Uwe Schmidthaus VIC GA 1989 Neil Jackson VIC GA 04:35:24 K2 37 M52 (SM)11 C17
61 8118 John Fleetwood ZUL KZ 8373 Richard Austin ZUL KZ 04:36:03 K2 38 M53 16 C18
62 7329 Diana Rietz NAT KZ 7055 Debbie Lewis KIN KZ 04:38:52 K2 39 F6 (SV)10 C19
63 8040 Scott Haworth UKN KZ 9429 Chris Haworth UMZ KZ 04:39:26 K2 40 M54 17 D12
64 2204 Tommy Booth ERK GA 1234 Giles Walkey DAB GA 04:40:33 K2 41 M55 18 C20
65 8500 Gordon Emmott CAN KZ 7140 Ken Reynolds KIN KZ 04:40:47 K2 42 M56 (M)7 C21
66 8337 David Button DUC KZ 7164 Giles King MID KZ 04:42:06 K2 43 M57 (SGM)7 D13
67 60866 Wayne Woodley EST KZ 60855 Howard Gray EST KZ 04:42:10 K2 44 M58 19 C22
68 1943 Stanley Warren JCC GA 1934 John Devonport JCC GA 04:43:07 K2 45 M59 (SGM)8 E1
69 9745 James Potgieter UMF KZ 04:43:45 K1 24 M60 (U18)1 E2
70 4428 Michael De Neuilly FIS EC 4457 David Glennie FIS EC 04:44:00 K2 46 M61 20 C23
71 6765 Barry Theunissen DUC KZ 04:47:54 K1 25 M62 (SGM)9 D14
72 6404 Lance Bartlett FEZ KZ 60439 Ronel Stevens FEZ KZ 04:50:18 K2 47 X4 (V)10 C24
73 6346 Dave Harker DUC KZ 04:51:57 K1 26 M63 (M)8 B23
74 6503 Pooch Ovenstone NAT KZ 04:56:30 K1 27 M64 (V)11 D15
75 6259 Wayne Denissen CRU KZ 04:57:48 K1 28 M65 (SM)12 C25
76 1437 Gavin Morrow DAB GA 05:00:30 K1 29 M66 (SV)11 E3
77 1157 Stephen Stapylton-smith DAB GA 2039 Michael Koller DAB GA 05:00:50 K2 48 M67 (V)12 D16
78 6718 Geoff Caruth CRU KZ 9149 Andrew Gillespie CRU KZ 05:02:59 K2 49 M68 (SM)13 D17
79 7382 Lawrence Blackbeard UMZ KZ 9164 John Tasseron UMZ KZ 05:03:18 K2 50 M69 (V)13 C26
80 9881 Gordon Hart UMZ KZ 05:06:18 K1 30 M70 (SV)12 D18
81 9021 Patricia Stannard NAT KZ 8438 Hallam Payne MID KZ 05:13:39 K2 51 X5 (V)14 D19
82 3076 Ivan Doncaster LOW GA 05:21:59 K1 31 M71 (SV)13 E4
83 6252 Steve Evans KIN KZ 8761 Bruce Jackson MSL KZ 05:23:24 K2 52 M72 (SGM)10 B24
84 7592 Jeff Cawood UMZ KZ 7692 Josh Cawood UMZ KZ 05:26:07 K2 53 M73 21 B25
85 829 Jason Smuts UMZ KZ 7804 Mark Smuts UMZ KZ 05:26:11 K2 54 M74 22 D20
86 1041 Timothy Ross DAB GA 1909 Christoff Krige DAB GA 05:28:46 K2 55 M75 23 C27
87 7151 Gordon Odell NAT KZ 05:29:23 K1 32 M76 (SM)14 E5
88 8644 Clint Lawson NAT KZ 05:29:24 K1 33 M77 (V)15 E6
89 7863 Dave Sharpe BUS KZ 05:29:24 K1 34 M78 (SM)15 D21
90 9379 Megan Goble UMZ KZ 9854 Clive Goble UMZ KZ 05:38:55 K2 56 X6 24 D22
91 287 Jenna Lee INT IN 89996 Barry Takis INT IN 05:41:30 K2 57 X7 25 D23
92 9217 Richard Hermon UMZ KZ 106 Samantha Bacon UMZ KZ 05:42:56 K2 58 X8 26 D24
93 6244 Tony Botes CRU KZ 6576 Matthew Haines UMZ KZ 05:43:31 K2 59 M79 27 C28
94 2904 Jacques Venter ZUL KZ 05:46:35 K1 35 M80 (V)16 E7
95 1139 Grant Thiel DAB GA 1451 Brian Whillier DAB GA 05:47:23 K2 60 M81 (SM)16 C29
96 9375 Lorna Holmes UMZ KZ 6339 Rentia Denisson CRU KZ 05:49:08 K2 61 F7 (M)9 D25
97 1507 Mattias Suter PEN WP 2483 Andre Sturmer DAB GA 05:49:34 K2 62 M82 (SV)14 C30
98 2503 Soois Scheepers SAS GA 05:55:08 K1 36 M83 (SM)17 E8
99 1971 Franz Fischer JCC GA 05:59:04 K1 37 M84 (GGM)1 D26
100 3442 Hylton Cruse LOW GA 9312 John Ferguson CAN KZ 06:02:41 K2 63 M85 (SV)15 D27
101 1550 Rodney Carpenter ERK GA 06:11:03 K1 38 M86 (SGM)11 E9
102 8766 Brian Kernick UMZ KZ 9820 Des Stone UMZ KZ 06:44:30 K2 64 M87 (SGM)12 D28
103 70204 Timothy Krause UMZ KZ 70203 Stewart Smetherham UMZ KZ 07:00:04 K2 65 M88 28 D29
104 6591 Brian Lewis UMZ KZ 7856 Bevin Lloyd UMZ KZ 07:00:13 K2 66 M89 29 D30
105 9825 Craig Turton CAN KZ 7282 Robyn Turton CAN KZ 07:22:28 K2 67 X9 30 B26
106 7792 Kevin Trodd UMZ KZ 7667 Brian Watts UMZ KZ 08:04:14 K2 68 M90 (V)17 C31

We need sponsors!

Due to the few years dry spell we have had to start with a clean slate, please get in touch if you would like to discuss sponsorship opportunities

Nils : or 0827358461